Вчені знайшли сліди двох мегавивержень вулкану в Єллоустоні


Вчені з Університету Лестера заявили про те, що їм вдалося знайти два раніше невідомих мегавиверження супервулкану в Єллоустоні. Як повідомляє "Популярная механика", вони відбулися в період міоцену, тобто, близько дев’яти мільйонів років тому.

Об этом сообщает Редакция

Супервулкан в Єллоустоні вивергався 140 разів за останні 20 мільйонів років. У деяких випадках це були мегавиверження, які викидали до 450 кубічних кілометрів лави на добу і вкривали попелом половину континенту. Поки точно ідентифікувати вдалося тільки частину з них, тепер до них додалися два нових.

У ході нового дослідження вчені з’ясували, що вулканічні відкладення на кордоні Айдахо і Невади з’явилися в результаті двох мегавивержень. "Досі вважалося, що ці відкладення — результат серії малих вивержень. Але ми з’ясували, що насправді причиною стали колосальні викиди двох мегавивержень, що сталися приблизно дев’ять і 8,7 мільйонів років тому", — заявив один з авторів дослідження Томас Кнотт.

Перше з цих вивержень залишило після себе застиглий шар лави і потоків вулканічного попелу площею 12 тисяч квадратних кілометрів. Цей шар у даний час покриває значну частину південного Айдахо, місцями його товщина досягає сотні метрів. На думку вчених, виверження досягало магнітуди 8,6 за VEI і викинуло близько 1700 кубічних кілометрів вулканічної породи. За своєю силою воно значно перевищувало останній вибух Єллоустоні, який стався 640 тисяч років тому.

Друге мегавиверження магнітудою 8,8 за VEI було ще більш потужним. На думку вчених, воно було найпотужнішим у даному регіоні. Тоді вулкан викинув 2700 кубічних кілометрів породи, яка покрила площу в 23 тисячі квадратних кілометрів.

"Це було одне з п’яти відомих найбільших вивержень за всю історію Землі. Воно перетворило територію розміром із штат Нью-Джерсі на суцільну масу розпеченого вулканічного скла і знищило все живе в цьому районі. Величезні маси дрібних частинок зібралися в стратосфері, а потім випали попелом по всій території сучасних США і пізніше поширилися по всьому світу", — зазначив Кнотт.

На даний момент вченим відомо про шість мегавивержень Єллоустона, які відбувалися тут у період міоцену з частотою близько 500 тисяч років. За останні три мільйони років в Єллоустоні відбулося лише два подібних вулканічних вибухи, і вчені вважають, що частота збільшилася до півтора мільйонів років. Виходячи з того, що останнє мегавиверження тут було 640 тисяч років тому, автори дослідження вважають, що до наступного є ще достатньо часу — близько 900 тисяч років.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з США та Німеччини за допомогою комп’ютерного моделювання розкрили процеси, які відбуваються під Єллоустонським супервулканом. Иследователи підтвердили, що під вулканом розташовується великий мантійний плюм.


Джерело статті: “https://dt.ua/TECHNOLOGIES/vcheni-znayshli-slidi-dvoh-megaviverzhen-vulkana-v-yelloustoni-350053_.html”

Резонанс

Теги